18 вересня – Всесвітній день моніторингу якості води – World Water Monitoring Day
18 Вересня, 2022
Європейський день грибів – European Mushroom Day
25 Вересня, 2022

22 вересня – День без автомобілів – World Carfree Day

Ця природоорієнтована традиція з’явилася ще в 1998 році у Франції, коли декілька міст одночасно припинили автомобільний рух. У наступні роки цю традицію підхопили й інші європейські країни та міста, а наразі екологічну ініціативу підтримують і деякі неєвропейські країни, наприклад, Канада та США.

День без автомобілів відзначають за рішеннями органів місцевої влади, і ніякого примусу в його проведенні немає. Як правило, в цей день оголошується розпорядження/рекомендація, де зазначено інформацію про свято і заборону їздити на автомобілях, а екосвідомі мешканці відповідно підтримують ініціативу і використовують альтернативні способи пересування. Часом акція триває більше, ніж один день.

День без автомобілів в Україні офіційно не відзначають, однак такі акції проходять за ініціативою громадськості чи місцевих органів влади в деяких містах України.

Мета такого заходу – привернути увагу до проблеми забруднення атмосферного повітря транспортними засобами, знизити рівень концентрації вихлопних газів у міському повітрі, зменшити шумове навантаження, сприяти розвиткові альтернативних видів пересування.

Щоразу, заводячи двигун автомобіля, ви прискорюєте зміну клімату, адже СО2 переважає серед інших парникових газів, що посилюють здатність атмосфери утримувати тепло.

Наслідки глобальної зміни клімату добре помітні вже зараз і про них всі неодноразово чули (змінюються екосистеми, зникає та значно зменшується кількість представників різних видів флори та фауни планети, тануть льодовики, підвищується рівень Світового океану, гинуть коралові рифи, океанські течії змінюють свій напрям тощо).

Нагадаємо, що Єврокомісія вже презентувала програму для боротьби зі зміною клімату, яка повинна знизити викиди парникових газів й водночас досягти нульових викидів. І, хоча пандемія та війна внесли свої корективи в реалізацію цих планів, боротьба людей за право жити на чистій планеті продовжується щодня.

Запропоновані зміни мають на меті зменшити викиди та стосуються автомобілів, судноплавства, авіації, виробництва електроенергії, опалення житла тощо.

Вже введено перші заборони на виробництво та продаж дизельних та бензинових автомобілів в Європейському Союзі, які набувають чинності у найближчі роки. Відповідно, разом зі зменшенням забруднювачів, почалося масове виробництво електрокарів та розширення мережі зарядних станцій для електромобілів.

Збережемо нашу планету разом чистою та вільною від агресорів та інших забруднювачів!